› Zpět na všechny novinky

Nejdůležitější pravidla správného držení těla pro trvale zdravá záda

18. 5. 2022

Zubní lékaři jsou více než jiní zdravotníci ohroženi rozvojem potíží s pohybovým aparátem. 64 % všech zubních lékařů v Německu trpí problémy se zády a 42 % trpí pravidelnými bolestmi hlavy.1 V mnoha případech by pomohlo ergonomické vybavení pracoviště, jež by zabránilo problémům, které jsou důsledkem špatného držení těla. Způsob práce a volba vhodného vybavení může zlepšit ergonomické držení těla zubního lékaře.

 

 

Mnoha problémům zubních lékařů lze předejít!

Zubní lékaři tráví mnoho hodin ve statických pozicích a často v náklonu dopředu nebo do strany. Navíc často pracují ve stísněném prostoru a mají jen malou volnost pohybu. Důsledkem je ztuhlý krk a bolest v celé oblasti zad.

Nedávné studie provedené u studentů stomatologie ukazují, že ke špatnému držení těla dochází již v době jejich odborné přípravy. Ze 138 zkoumaných studentů jich 61 % vykazovalo hodnoty klasifikované jednoznačně jako nepřijatelné.2 Mnoha pracovním úrazům zubních lékařů by se dalo zabránit, pokud by práce byla vykonávána ergonomičtěji. K výraznému zlepšení ergonomie v ordinacích často stačí jednoduché úpravy.

 

Jak můžete pracovat pohodlněji v neutrálním držení těla

Fyzickou zátěž lze u zubních lékařů snížit prací v co možná nejvíce neutrálním držení těla.

Neutrální držení těla u zubních lékařů popisuje norma ISO 112268:4

  • přirozené esovité zakřivení páteře
  • úhel v kolenou nejméně 120 °
  • chodidla položená celou plochou na podlaze pod koleny
  • nohy mírně rozkročené
  • horní končetiny při těle, zvednuté maximálně v úhlu 20 °
  • symetrické držení těla: oči, uši, ramena, lokty, ruce, boky, kolena a kotníky v rovnoběžných liniích

 

Pokud je tělo při sezení v neutrální pozici, je držení těla symetrické, vyvážené a pohodlné, což snižuje zátěž pro tělo a pohybový aparát. Pracovat v neutrálním držení těla umožňují odpovídající opatření, která se týkají pracoviště.5 Vhodné vybavení zubní ordinace může značně napomoct zdravějšímu způsobu sezení. Typ vybavení, židle pro stomatologa a stomatologické křeslo (souprava) proto hrají velice důležitou roli.

 

 

Proč sedlovou židli?

Sedlové židle jsou navrženy tak, aby se vaše tělo automaticky dostalo do neutrální pozice: sedíte výše, čímž se otevírá úhel mezi koleny i kyčlemi, a zaujímáte ergonomicky nejlepší pozici s přirozeným esovitým zakřivením páteře. Díky tvaru sedla jsou vaše nohy mírně od sebe a chodidla stabilně položená na podlaze před tělem. Ačkoli je to napoprvé nezvyklé, sezení na sedlové židli trvale zvyšuje vaše pohodlí a snižuje riziko poranění.6 Díky tomu je sedlová židle pro zubní lékaře dokonalou pracovní židlí.

 


Sezení na sedlové židli má tři hlavní výhody:

  1. Vzpřímená pozice předchází problémům s krkem a zády. Unikátní tvar sedadla a vyšší způsob sezení otevírá úhel kyčlí a zaklání pánev, což znamená, že obratle, krk a hlava automaticky zaujímají vertikální pozici („neutrální pozici“). Na jedné straně tedy udržujete zdravou pozici typickou pro stání a na druhé straně využíváte výhod stabilního a pohodlného sezení.
  2. Můžete sedět blíže k pacientovi a není nutné se tolik naklánět. Sedíte na sedle židle vysoko a vaše stehna směřují dolů a do strany (místo dopředu). Nohy se vám díky tomu lépe vejdou pod stomatologické křeslo, takže sedíte k pacientovi mnohem blíže.
  3. Otevřené držení těla zlepšuje vaše soustředění a dodává více energie.

Otevřené držení těla a ergonomický tvar sedlové židle umožňuje hlubší dýchání, takže vstřebáváte více kyslíku a váš krevní oběh je optimalizován. To je důvod, proč vydržíte pohodlně sedět delší dobu a máte více energie. Můžete se také lépe soustředit, protože pociťujete menší únavu.

Shrnutí

Zubní lékaři čelí při ošetřování pacientů značným ergonomickým problémům. Zásadní je trávit co nejvíce pracovního času v neutrálním držení těla. Sedlové židle jsou navrženy tak, aby tomu napomohly a automaticky vedou k ergonomicky správnému držení těla.

 

Zdroj článku

 

Další novinky

MyRay nově od Henry Schein


Panoramatické a CBCT rentgeny MyRay rozšiřují naše dosavadní portfolio extraorálních rentgenů. MyRay je celosvětově známý v oblasti radiologické diagnostistiky, značka, která si získala důvěru zubních lékařů i radiologů po celém světě.

› Číst více

SERVICE FIRST


Aplikace, díky které máte přehled nad přístroji ve své praxi, snadný přístup k dokumentům a jednoduchou komunikaci se servisem.

› Číst více

Novinka 3shape TRIOS 5


Intraorální skener páté generace TRIOS 5 se může pochlubit inteligentní skenovací technologií navrženou pro lepší hygienu, ergonomií nové úrovně a snadným skenováním. Poznejte i vy jeho hlavní přednosti.

› Číst více